Jak urządzić spiżarnię?

Zapewne wiele gospodyń domowych, marzy o miejscu, które można by przeznaczyć na spiżarnię. Wcale to nie jest żaden kaprys, lecz decyzja w 100% podyktowana funkcjonalnością. Jest tak, gdyż takie miejsce ułatwia przechowywanie, m.in., żywności, jak i sprzętów kuchennych. Z tego też względu dobry pomysł na spiżarnię to podstawa. Mając to na uwadze w tym artykule, napiszę, jak urządzić spiżarnię, by spełniała swoją funkcję?

Wiele osób uważa, że kuchnia to serce domu. I rzeczywiście tak jest! Dlaczego? Może dlatego, iż jest to ulubione miejsce większości z nas. Nie tylko ze względu na to, że lubimy gotować, ale również dlatego, że kuchnia to pomieszczenie przytulne, które posiada niesamowity rodzinny klimat. Dlatego też kuchnia to najlepsze miejsce na długie spotkania i rozmowy. Niestety w wielu domach, zapełniona jest różnego rodzaju przedmiotami i produktami do gotowania, przez co na pewno traci swój urok. Jak rozwiązać ten problem? Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest spiżarnia, czyli pomieszczenie domowe, które przeznaczone jest do przechowywania produktów żywnościowych. Choć nie tylko. Dość często, znajdziemy w niej także inne przedmioty. I tak na półkach spiżarni, znajdziemy jeszcze wszystkie przetwory, które przygotowywane są w sezonie letnim, np.: sosy, dżemy, konfitury, kiszonki, kompoty itp. Co jeszcze? Na przykład zapasy żywności, takie jak: makarony, ryż, cukier, konserwy, napoje. W takiej chłodnej spiżarni dobrze przechowują się też owoce i warzywa, jak również ciasta, wędzonki. Ponadto, jeżeli miejsce pozwala to w spiżarni, możemy przechowywać także akcesoria i sprzęty kuchenne, z których nie korzystamy na co dzień. Jak zatem urządzić taką spiżarnię?

Urządzając taką domową spiżarnię, przede wszystkim pamiętajmy, że przeważnie przechowuje się w niej produkty spożywcze. Z tego też względu, powinny w niej panować warunki, które pozwolą na znacznie dłuższe zachowanie ich świeżości i zdatności do spożycia. Dlatego, mając to na uwadze to w odpowiednio przygotowanej spiżarni, powinna panować temperatura, która jest w granicach 15 – 16 stopni Celsjusza, a także wilgotność na poziomie 55 – 65%. By, uzyskać właśnie te warunki absolutnie, nie instalujemy w niej żadnych elementów systemu grzewczego. Koniecznie, pamiętajmy jednak, aby zadbać w niej o odpowiednią wentylację. Taka spiżarnia, powinna mieć oddzielny kanał wentylacyjny oraz nawiewnik. Jeżeli, mamy taką możliwość, to pomieszczenie na spiżarnię, wygospodarujemy po stronie północnej. Dobrze też, żeby takie pomieszczenie na spiżarnię, nie posiadało okna, gdyż dostęp światła słonecznego, będzie powodował niepożądane w tym miejscu wahania temperatury. Brak okna umożliwi również pełne zagospodarowanie ścian wewnątrz pomieszczenia. Tak więc pamiętajmy, by taką spiżarnię wykończyć w sposób, który będzie umożliwiał szybkie i łatwe sprzątanie. Czemu? Temu, iż pozwoli to na utrzymanie higienicznych warunków, co jest bardzo ważne szczególnie w pomieszczeniach, w których przechowywana jest żywność. A więc, jaka aranżacja spiżarni, będzie najbardziej odpowiednia? Otóż najpraktyczniejsze rozwiązanie to oczywiście, wyłożenie podłogi płytkami ceramicznymi albo bardziej wytrzymałym gipsem, jak również pomalowanie ścian farbą lateksową. Takie kafle podłogowe, a także ściany pokryte zmywalną farbą, szybko i łatwo umyjemy, eliminując ewentualne ryzyko kontaktu żywności z brudem.