Co jeść na anemię?

Co to jest anemia, kiedy mamy z nią do czynienia i co jeść by się jej pozbyć? Na te pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule.

Anemia – co to?

Tak więc anemia to choroba, która bardzo często nazywana jest także niedokrwistością. To schorzenie powszechnie występuje bardzo często. Może być dużo powodów wystąpienia anemii, najczęściej jest spowodowana, np., niskim poziomem witaminy B12, ale także małe spożycie kwasu foliowego, czy diety ubogiej w żelazo. Niekoniecznie jednak anemia może wynikać ze złego odżywiania, ale również może być wynikiem choroby, operacji, a nawet ciąży. Jak jej zapobiec? Otóż okazuje się, że taka odpowiednia dieta na anemię może pomóc Nam złagodzić objawy choroby.

Zatem co jeść na anemię?

Oczywiście na pierwszym miejscu jest mięso. Jedzmy mięso, gdyż żelazo, które jest w produktach roślinnych jest znacznie gorzej przyswajalne od tego, które jest w produktach zwierzęcych. Z tego też względu naprawdę warto jest, by nasza dieta przy anemii uwzględniała odpowiednią ilość mięsa. Dobrym rozwiązaniem przy anemii jest jeść wątróbkę wieprzową, kaszankę, salceson i podroby.

Źródło: pixabay.com

Warzywa i owoce także powinny znaleźć się w naszej diecie na anemię. Jest tak, ponieważ zawierają witaminę C, która doskonale wspomaga wchłanianie się żelaza. To właśnie brokuły i sałata należą do grupy zielonych warzyw, które mają najwyższe stężenie tego pierwiastka, poza tym są źródłem bardzo cennego dla naszego organizmu kwasu foliowego. Pośród bogatych w witaminę C warzyw należy wyróżnić przede wszystkim czerwoną paprykę. Taka dieta dla anemików powinna być również wzbogacona o owoce, warto postawić na suszone morele, śliwki i cytrusy. Cennym źródłem żelaza są także ryby, jajka, szpinak, buraki, brokuły. Spożywajmy też ciemnozielone orzechy, nasiona dyni i słonecznika, pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa strączkowe. W uzupełnieniu niedoboru żelaza zalecane jest, abyśmy stosowali produkty zawierające żelazo, takie jak: suplementy diety, które zawierają ten pierwiastek w odpowiednich ilościach.