Na czym polega dieta 1000 kcal, dla kogo jest skierowana?

Zapewne większość z nas  na wiosnę nabiera ochoty, by pozbyć się zbędnych kilogramów. W tym też celu zaczynamy ćwiczyć, uprawiać różnego rodzaju sporty i stosować różnego rodzaju diety. Postępujemy tak, gdyż wierzymy, że to wszystko pomoże nam w osiągnięciu zgrabnej sylwetki. No właśnie dieta, jaką stosować, by była skuteczna?

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

W dobie XXI wieku jest o nich bardzo głośno. O dietach słyszymy m.in. w telewizji, czytamy w gazetach lub w internecie. Jedną z takich diet jest dieta 1000 kcal. Na czym ona polega i dla kogo jest skierowana? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

Na czym polega dieta 1000 kcal?

Tak więc w diecie 1000 kcal zakłada się, że codzienne posiłki będą dostarczać 1000 kcal. Sens tego działania zamyka się w założeniu, że nasz organizm spalać będzie własną tkankę tłuszczową celem uzyskania niezbędnej energii. Z powodu tak niskiej kaloryczności zalecanych produktów dieta ta powinna być niezwykle urozmaicona, by w minimalnym stopniu zapewnić odpowiednią ilość niezbędnych witamin i minerałów. Takie działanie ma zapobiec ciągłemu uczuciu głodu. Dieta 1000 kcal powinna zawierać duże ilości błonnika oraz uwzględniać odpowiednią podaż wody. Jest to około 2 litrów dziennie. Taki optymalny jadłospis powinien składać się z 4 – 5 posiłków dziennie, gdzie przerwy pomiędzy nimi nie powinny wynosić więcej niż 5 godzin. Kolejne posiłki powinny mieć stałą, odpowiednią kaloryczność.
Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

A dla kogo ta dieta jest skierowana?

Dieta 1000 kcal skierowana jest do każdej zdrowej osoby, która pragnie schudnąć. Jednak osoby cierpiące na dużą otyłość, które chcą stosować tak restrykcyjną dietę powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Podobnie jest w przypadku dzieci i młodzieży. Taka dieta będzie także nieodpowiednia dla kobiet w ciąży i karmiących, ponieważ ich zapotrzebowanie na kilokalorie znacznie zwiększa się w tym okresie.