Kawa – pić, czy nie pić? O to jest pytanie!

Niektórzy miłośnicy kawy nie wyobrażają sobie bez niej ani jednego dnia. Jednak przy częstym spożyciu kawy warto wiedzieć, jak wpływa na zdrowie, a także jak często można ją pić.

black-coffee-1867753_960_720

Kawa a zdrowie

Według badań naukowców kawa ma pozytywny wpływ na zdrowie. Oczywiście, żeby tak było musimy zachować umiar w jej piciu, maksymalnie 2 filiżanki dziennie.

Najnowsze badania naukowców wykazały, że picie umiarkowanej ilości kawy nie musi mieć wpływu na choroby układu krążenia. Jednak nie zapominajmy o tym, że po wypiciu podnosi się ciśnienie tętnicze, a także poziom katecholamin i pobudza produkcję soków trawiennych oraz moczu. Największą ilość kofeiny we krwi mamy po około 30 minutach po wypiciu kawy, jej poziom utrzymuje się nawet do 120 minut po spożyciu.

Kawa, a raczej uwalniane z niej polifenole opóźniają procesy starzenia, oprócz tego zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w układzie krwionośnym, co z kolei minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru mózgu, czy zawału serca. To nie koniec dobroczynności polifenoli, ponieważ  działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a także spowalniają rozkład witaminy C w organizmie.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Kawa ma działanie przeciwalergiczne, ponieważ zmniejsza wydzielanie histaminy, a także działa rozkurczowo na drogi oddechowe, co z kolei ułatwia oddychanie.

Kawa zawiera również potas, witaminę PP, oraz błonnik, który pobudza pracę jelit. Wpływa pozytywnie na dobry nastrój, ponieważ podnosi poziom serotoniny, nazywany potocznie „hormonem szczęścia”. Dzięki jednej filiżance kawy z rana, możemy mieć lepszy humor.

Uwaga!

Aby kawa miała dobroczynne działanie nie możemy z nią przesadzać. Picie zbyt dużej ilości kawy może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Wypijanie 5 filiżanek kawy dziennie może przyczynić się do zawału serca. Kawy powinny unikać osoby, ze stwierdzonymi problemami kardiologicznymi.

Kawa rozpuszczalna, czy z ekspresu?

Dietetycy są zgodni,  najzdrowsza jest kawa świeżo mielona przyrządzona w ekspresie do kawy. Nowinki na temat kuchennego AGD i ekspresów do kawy znajdziesz na blogu blog.technikan.pl Zapraszam!