Zioła na domowym parapecie? Czemu nie, zobacz!

Zioła nadają potrawą smak, niektóre z nich bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie. Tutaj dowiesz się co trzeba zrobić, aby wyhodować takie skarby na własnym parapecie.

Do uprawy własnych ziół takich jak bazylia, majeranek itp. potrzebujemy jedynie doniczki, konewki do podlewania kwiatów i słonecznego miejsca na parapecie, nasion lub sadzonek i trochę dobrej ziemi.

Warto pamiętać o tym, że zioła lubią wilgoć. Dlatego nie wolno ich przesuszyć. Jednak równocześnie nie możemy zostawiać wody w spodku. Najlepiej codziennie je podlewać.

Do uprawy na kuchennym parapecie nadają się takie zioła jak:

bazyliaBazylia

czyli niezbędny element kuchni włoskiej. Jest to niezastąpiony dodatek do pizzy, Pesto, makaronów, czy sałatek i dań z mozzarellą. Listki można używać prosto z krzaczka, ale równie dobre są listki suszone oraz zamrożone. Ma niesamowicie aromatyczne liście i jest łatwe w uprawie.


liść laurowyListek laurowy

Również dobrze rośnie w doniczce, nawet w zwykłej ziemi. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby doniczka była trochę większa, bo to ziele lubi mieć więcej miejsca. Jego listki świetnie nadają się do mięs, sosów oraz kapusty. Do danej potrawy wystarczy tylko jeden listek. Jest tak aromatyczny, że więcej nie potrzeba.


oreganoOregano

Także mocno aromatyczne ziele. Jest to także niezbędnik każdego kucharza, szczególnie dobrze sprawdza się w spaghetti i pizzy. Nie jest skomplikowane w uprawie.


pietruszkaPietruszka

Tak, to możliwe! Jej natka urośnie nie tylko w ogrodzie. Wystarczy, że zasadzimy korzeń lub zasiejemy nasionka w doniczce. Natka sprawdza się w każdym daniu, szczególnie jest pożądana w świątecznym rosole. Dodatkowo udekoruje każdą potrawę.


estragonEstragon

Nie dość, że świetnie wygląda w doniczce, to jeszcze dodaje smaku i aromatu różnym potrawom mięsnym. Jednak warto pamiętać, aby z tym ziołem nie przesadzać, bo danie może stać się zbyt gorzkie.

Oprócz wyróżnionych ziół, na parapecie można uprawiać: melisę lekarską, tymianek, miętę, czy kminek.

Które z wymienionych ziół macie na swoim kuchennym parapecie?

Zapisz