Pozimowe problemy z pazurkami

Naturalne paznokcie są gładkie i bezbarwne. Chronią opuszki palców przed skaleczeniem, dlatego są twarde. Ale na przedwiośniu czasem sprawdzają kłopoty.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Zdrowe paznokcie są bardzo żywotne. Średnio w ciągu doby rosną 0,1 – 0,12 mm (u rąk 2 – 3 razy szybciej niż na stopach). Mówią też o nas więcej niż sądzimy, bo ich wygląd informuje o zdrowiu, sposobie życia i diecie.

Gdy paznokcie łamią się to znak, że brakuje nam witaminy A oraz z grupy B. Rozdwajające się bywają następstwem używania silnych środków chemicznych w środkach chemii domowej. Do pracy używajmy rękawiczek lub przed zmywaniem nałóżmy na dłonie krem ochronny np. z silikonem. Kruche paznokcie wzmocnijmy dietą. Wzbogaćmy ją o wapń (brokuły, ryby, soja), żelazo (szpinak, awokado, mięso), magnez (płatki owsiane, kakao, orzechy), cynk (pestki dyni) i witamina H (wątróbka, drożdże, mleko). Gdy nie rosną znaczy, że przesadziliśmy z ich obgryzaniem. Zapewne robimy to w stanach napięcia nerwowego lub stresu. Zdarza się, że kaleczymy zębami nie tylko paznokcie, ale też naskórek – konsekwencją uszkodzeń może być trwałe zniekształcenie paznokcia.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Pomoc dla słabych paznokci

Jak pomóc takim paznokciom? Słabe paznokcie wzmocnią odżywki. Możemy je zrobić samemu: 0,5 szkl. oliwy i 2 łyżki suszonego skrzypu polnego ogrzewaj przez 30 minut. Przecedźmy i wystudźmy. Moczmy paznokcie raz w tygodniu przez 15 minut.

  • Płytkę wzmocnimy wcierając w nią płynną witaminę A i E, a połysk uzyskamy dzięki maseczce ze startego ogórka, soku z połowy cytryny i 2 łyżek startego jabłka. Dłonie wystarczy zanurzyć w papce na 15 – 20 minut.
  • W drogeriach kupimy gotowe odżywki do paznokci w formie żelu, lakieru lub sztyftu. W ich składzie znajdują się zwykle kreatyna, wapń, witaminy, krzem, magnez lub źelazo.
  • Niedawno pojawiły się maseczki na paznokcie typu peel – off. Nałóżmy na płytki grubą ich warstwę i po 10 minutach ściągnijmy zastygłe plasterki. Maseczkę stosujmy najlepiej raz w tygodniu.
  • Gdy paznokcie mają białe plamki oznacza to, że kropki mogą pojawić się w gorączce, podczas chorób zakaźnych, metabolicznych, endokrynologicznych.

Bladość towarzyszy anemii

  • Nasze paznokcie są żółte – stają się takie w przewlekłych infekcjach, w łuszczycy, żółtaczce. Taki kolor może być też wynikiem niektórych leków np. zażywania tetracykliny.
  • Są sine – to objaw związany z zaburzeniami krążenia obwodowego (np. choroba Raynauda, miażdżyca tętnic). Może również świadczyć o wadach serca.
  • Nasze paznokcie stają się zielone – często są to objawy zakażenia bakteryjnego. Może to być też skutek częstego moczenia rąk lub skaleczenia podczas manicure albo grzybicy.
  • Mają podłużne prążki – pojawiają się w chorobach układu pokarmowego, krążenia, zaburzeniach hormonalnych, łuszczycy i łysieniu plackowatym.
  • Oddzielają się z boku – przyczyną bywają urazy, zakażenie, wilgoć, leki (np. doksycyklina, retinoidy i niektóre przeciwnowotworowe) oraz choroby skóry (np. liszaj). Mogą świadczyć też o chorobach tarczycy i cukrzycy.