Totalnie nie rób tego w parowarze

Parowar to urządzenie do gotowania zdrowych potraw na parze. Dzięki takiemu gotowaniu, wszystkie składniki zachowują swoje wartości odżywcze i witaminy. Jest to najzdrowsza forma przyrządzania posiłków. Aby parowar jak najdłużej nam służym musimy odpowiednio o niego zadbać.

parowar2

Warto wspomnieć o tym czego nie wolno robić w parowarze

 1. Po przygotowaniu potrawy należy odpowiednio umyć parowar. Przed tą czynnością najlepiej przestudiować instrukcję obsługi. Bo nie każdy parowar nadaje się do mycia w zmywarce. Oczywistym jest, że część elektryczna tego urządzenia nie może się tam znaleźć. Do mycia w zmywarce nadają się jedynie zdejmowane półki oraz pokrywki.
 2. W parowarze ugotujemy prawie wszystko. Można w nim ugotować również makarony, jednak tutaj wyjątkiem jest makaron na spaghetti. Tego typu makaronu nie ugotujemy w całości w parowarze, aby tego dokonać musielibyśmy go połamać co popsuje cały urok potrawy.
 3. Nie wolno wkładać do parowaru zamrożonych mięs, gdyż uwalniająca się z nich woda może zalać urządzenie. Wtedy potrawa nie będzie smaczna oraz nie będzie miała dobrego zapachu.
 4. Gotując na kilku piętrach jednocześnie nie można kłaść zbyt dużo produktów na najniższą półkę. Jeżeli to zrobimy. Para będzie nierównomiernie rozchodziła się w parowarze. Prawidłowy przepływ pary jest bardzo ważny w takim urządzeniu.

  źródło: pixabay.com

  źródło: pixabay.com

 5. Najniższy poziom parowaru jest przeznaczony dla składników, które najdłużej się gotują. Należy przestrzegać tej zasady jeżeli chcemy by nasze potrawy były dobrze ugotowane.
 6. Nie gotujemy na wodzie, która była już wcześniej używana w parowarze. Zawsze powinniśmy gotować na świeżej wodzie. Dzięki temu przygotowane potrawy będą miały odpowiedni smak.
 7. Nie wolno zaniedbać utrzymania czystości tego urządzenia. Należy systematycznie oczyszczać grzałkę ze zbędnego kamienia.
 8. W parowarze należy gotować tyle jedzenia ile można zjeść. Odgrzewane potrawy nie mają dobrego smaku.

Przestrzegając tych zasad nasz parowar będzie długo nam służył a potrawy w nim przygotowywane będą smaczne i zdrowe.