Kawa nam szkodzi czy pomaga?

Kawa! Nasza poranna przyjaciółka! Znana jest ludzkości od tysięcy lat, a sama pochodzi z Afryki. Działanie kawy oraz jej wpływ na ludzki organizm jest powodem wielu sporów, czyniąc tym samym kawę napojem dość kontrowersyjnym.

a

Jest jednak wiele „pewników” w związku z:

  • Działaniem,
  • Wpływem,
  • Skutkami picia kawy.

Przyjrzyjmy się kilku z nich:

Kawa działa pobudzająco – zawarta w niej kofeina przyśpiesza akcje serca, na krótko podnosi ciśnienie krwi. Rozszerza naczynia krwionośne oskrzeli, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony. Kofeina w mózgu, blokuje receptory przekazujące informacje o potrzebie snu – znika zmęczenie. Kawa poprawia krążenie mózgowe – zwiększa zdolność koncentracji.

Picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby, wpływa na to zawarty w kawie kwas chlorogenowy. Kofeina chroni dodatkowo miąższ wątroby przed uszkodzeniem.

Kawa zawiera dużo przeciw nowotworowych utleniaczy, które są wchłaniane w odcinku jelita grubego i pęcherza, zapobiegając niszczeniu jego ścian przez wolne rodniki. Kawa dzięki swojemu moczopędnemu działaniu, zmniejsza też ryzyko raka pęcherza wypłukuje z niego szkodliwe substancje, które są wydalane wraz z moczem.

b

Kawa ma działanie przeciw alergiczne, zmniejsza wydzielanie histaminy przez organizm. Kofeina zawarta w kawie zapobiega oraz zmniejsza skutki ataków alergii.

Regularne picie kawy redukuje ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Picie kawy stymuluje naczynia krwionośne w mózgu, do komórek nerwowych dociera dzięki temu, więcej tlenu i substancji odżywczych.

Oczywiście przedstawiłam dobre strony picia kawy, nie ma co ukrywać, że wad jest równie dużo co zalet. Kawą częstują nas wszędzie, w biurze, w domu, na studiach, na kursie angielskiego metodą Callana. I jak tu jej nie pić!?