Sposoby na szybsze spalanie kalorii

Nasz organizm w okresie zimy gromadzi zapasy tłuszczu. Dzieje się tak, dlatego że w tym okresie mamy bardzo małą aktywność fizyczną lub  nie mamy jej wcale. Jemy też zbyt tłusto i nieregularnie, podjadamy słodkości itd. Co zatem zrobić, by zimą nie gromadził się tłuszcz? Oto kilka prostych metod, które poskromią głód i podkręcą przemianę materii.

tasiemka

SPOSOBY NA SZYBSZE SPALANIE KALORII

ZIMNE NAPOJE

Cztery szklanki zimnej wody dziennie przyspieszają metabolizm tak, że organizm spala o 50 kalorii więcej niż zazwyczaj. To w ciągu roku daje około dwa kilogramy mniej na wadze. Niemieccy naukowcy dowiedli, że dzieje się tak, bo zanim organizm wchłonie zimną wodę do tkanek, musi ją podgrzać do temperatury ciała. Potrzebuje do tego o wiele więcej energii niż wtedy, gdy pijemy już ciepły napój. Aby ją wytworzyć, metabolizm musi przyspieszyć, dzięki temu tłuszcz jest spalany szybciej.

 

WYSZCZUPLAJĄCY REFLEKS

 

Kiedy pojawia się stres, organizm przygotowuje się do stawienia czoła trudnej sytuacji. Spowalnia przemianę materii, by zrobić zapasy na czas kryzysu. W dodatku wydzielane przez przysadkę mózgową hormony stresu, kortyzol i adrenalina, „zjadają” zapasy witamin z grupy B. Do mózgu wysyłane są sygnały o brakach w zaopatrzeniu, co skutkuje wilczym apetytem. Błędne koło stresu przerwą relaksujące ćwiczenia, np. joga albo pływanie. Uspokajają nerwy, oraz poprawiają nastrój i pomagają schudnąć.

 

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

BŁYSKAWICZNY SPACER

W zimie metabolizm zwalnia dlatego, że mniej się ruszamy. Trudno jednak wybierać się na długie wieczorne spacery przy trzaskającym mrozie. Najlepiej zatem ruszać się o poranku. To także dobry czas, aby „rozpędzić” przemianę materii na cały dzień. Warto maszerować pięć razy w tygodniu po 30 minut. Jeśli taki spacer jest dla nas za długi, wystarczy podzielić go na dwie części: 15 minut rano i tyle samo po południu. Możemy w tym czasie słuchać pozytywnej muzyki z odtwarzacza mp3.

 

ZIELONA HERBATA

 

Dzięki ekstraktowi z zielonych listków szybciej zużywamy energię z pożywienia. Organizm musi nadążyć z jej dostarczaniem i przyspiesza przemianę materii. Najlepiej pić 2-3 filiżanki herbaty dziennie. Aby zrezygnować ze słodzenia, wystarczy każdego dnia dodawać pół łyżeczki cukru mniej. Nawet nie zauważymy, kiedy zaczniemy pić gorzką.

 

ODCHUDZAJĄCE OSTRE SMAKI

 

 Chilli zawiera substancję o nazwie kapsaicyna. To ona odpowiada za ostry smak małych papryczek. Po ich zjedzeniu robi się gorąco. To dobry znak dla figury, bo informuje, że przemiana materii przyspiesza. Po zjedzeniu ostrej potrawy przez kilka godzin kalorie są spalane o około 25 proc. szybciej. Metabolizm nabiera tempa także dzięki ostrym dodatkom do potraw, jak musztarda, chrzan czy pieprz.

Stosując powyższe sposoby na pewno przyspieszymy spalanie kalorii.