5 błędów przy przysiadach z obciążeniami

Poza dietą ważne w walce o jędrną i zgrabną sylwetkę są ćwiczenia.  Ćwiczenia możemy wykonywać również w domu bez posiadania zbyt wielu urządzeń fitness. Jednym z takich przydatnych i niewielkich urządzeń są sztangi, które możemy schować pod łóżko lub do niewielkiej półki. Przysiady z obciążeniami do sztang są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń w fitness klubach i siłowniach. Mimo tego większość osób wciąż robi je niepoprawnie.

przysiady obciążenie

źródło: pixabay.com

Ich źle wykonywanie może sprawić nam sporo kłopotów zdrowotnych. Z tego też względu w tym artykule przedstawię 5 błędów popełnianych przy przysiadach z obciążeniami, których powinniśmy się wystrzegać, aby nie ulegać urazą.

A więc:

1. Źle ustawione stopy lub kolana

Podczas wykonywania ćwiczeń skierujmy palce stóp lekko na zewnątrz. Kolana i stopy cały czas powinny być w prostej linii z udami – unikajmy kierowania ich do środka lub na zewnątrz zwłaszcza podczas głębokiego przysiadu. Jeśli nie zadbamy o prawidłową postawę ciężar spoczywający na naszych ramionach może przyczynić się do bolesnej kontuzji kolana lub kostki.

2. Zbyt płytki przysiad

Prawidłowo przysiad z ciężarem powinno wykonać się do momentu aż uda będą równolegle z podłogą. Wiele początkujących osób wykonuje tylko pół przysiadu, nie osiągając tym samym pełni korzyści płynących z takiego treningu siłowego.

3. Złe obuwie

Najlepsze do przysiadów są buty na płaskiej, niepoddającej się naciskowi podeszwie. Często ćwiczący na siłowni zakładają buty do biegania na podeszwie zaprojektowanej do amortyzowania wstrząsów wynikających z kontaktu pięty z podłożem. Takie obuwie jest świetne do joggingu, ale podczas wykonywania przysiadu z obciążeniem może być niebezpieczne, bo nie zapewnia wystarczającej stabilizacji stopy.

przysiad z obciążeniem

źródło: pixabay.com

4. Przeglądanie się w bocznym lustrze

Pokusa spojrzenia w boczne lustro i przyjrzenia się wykonywanym ćwiczeniom z profilu jest duża, ale też niebezpieczna. Przekręcenie głowy w bok może zmienić balans naszego ciała, który odruchowo kierujemy w stronę, w którą patrzymy. Nawet niewielkie zachwianie z dużym ciężarem niesie za sobą ryzyko kontuzji. Jeśli już nie możemy się oprzeć skupmy się by utrzymać prawidłowy ciężar ciała.

5. Źle rozmieszczone uchwyty asekuracyjne

Korzystając ze stojaków z uchwytami asekuracyjnymi możemy dostosować ich rozmieszczenie do własnych potrzeb. Ułatwi nam to w razie potrzeby szybkie odłożenie sztangi z obciążeniem. Zbyt wysoko podniesiony uchwyt sprawi, że będziemy musieli wspiąć się na palcach lub wykonać pół uniesienia. To niebezpieczne, bo łatwo stracić wtedy równowagę.

Wystrzegając się popełniania tych oto błędów robiąc przysiady z obciążeniami na pewno nie będziemy mieli kłopotów zdrowotnych.