Dlaczego polskie dzieci tak szybko tyją?

W obecnych czasach w Polsce coraz częściej dostrzegamy dzieci z nadwagą. Najbardziej jest to zauważalne w takich miejscach, jak np. przedszkole, szkoła, ulica. W tym momencie należy zadać sobie pytanie, co jest przyczyną tak szybkiego tycia polskich dzieci? Otóż wpływ na to ma kilka czynników, które teraz wymienię.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Przede wszystkim samych rodziców możemy w jakimś stopniu obarczyć winą za szybkie tycie naszych dzieci. Dlaczego tak jest? Otóż dlatego, że to właśnie oni od najmłodszych lat podtykali swoim dzieciom jedzenie, twierdząc że mało jedzą. W rzeczywistości dzieciaki jadały wystarczająco, jak na swój wiek, co w konsekwencji doprowadzało do rozpychania ich żołądków. Rodzice bardzo często serwowali również swoim pociechom słodycze, ucząc je w ten sposób zamiłowania do słodkiego. Dorastające już dzieci przyzwyczajone do niezdrowego, słodkiego jedzenia jadały bardzo dużo takich słodyczy, jak np. ciastka, cukierki i uwielbiane przez nie chipsy. W ciągu dnia natomiast odwiedzały także bary szybkiej obsługi, w których serwowano im niezdrowe jedzenie. Można tam było kupić przede wszystkim frytki, hamburgery, hot dogi.

pulchne dziecko

źródło: pixabay.com

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na szybkie tycie dzieci jest ich mała aktywność fizyczna lub jej brak. Dzieci po przyjściu ze szkoły do domu najchętniej siadają przy komputerze lub telewizji. A nie powinno tak być, gdyż w dzieciństwie ważny jest ruch. Najlepszym sposobem, aby tak było jest uprawianie przez nich sportu. Muszą tylko wynaleźć sobie taką dyscyplinę sportu, którą chcieliby uprawiać, np. bieganie, jazda na rowerze itd.

Dlaczego polskie dzieci tak szybką tyją? Myślę, że w pełni odpowiedziałam na to pytanie. Otóż odpowiedzialność za to ponoszą sami rodzice, którzy podtykali  jedzenie dzieciom, jak również niezdrowe jedzenie i brak ruchu.