Uczmy dzieci od małego, że sport to zdrowie

My dorośli doskonale zdajemy sobie sprawę, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Dlatego, aby być w ciągłym ruchu uprawiamy różnego rodzaju sporty, bo przecież sport to samo zdrowie. Poza tym dzięki niemu znacznie poprawiamy wygląd naszego ciała i mamy lepsze samopoczucie. Zatem dołóżmy wszelkich starań, aby uczyć nasze dzieci od małego, że sport to zdrowie. Aby tego dokonać przedstawmy im kilka powodów potwierdzających ten fakt.

piłka dla dzieci

Po pierwsze powiedzmy dzieciom, że dzięki uprawianiu sportu wzmocnią swoje ciało. Uprawianie sportu pomoże im zbudować mięśnie, które w przyszłości ochronią stawy i kręgosłup przed przeciążeniami, bólem i urazami. Po drugie przekonajmy nasze dzieci, że jeśli będą uprawiać sport na świeżym powietrzu to będą mniej chorować, gdyż taki rodzaj sportu pomoże im się zahartować. Dzieje się tak, ponieważ tworzy się u nich układ odpornościowy. Poza tym poprzez sport nauczą się także wytrwałości, pokory i tego, że sport popłaca. Uprawianie sportu to również sama przyjemność, gdyż jest to zarazem świetna zabawa. Przebywanie naszego dziecka w ciągłym ruchu, na świeżym powietrzu wycisza je. Z reguły dziecko ma mnóstwo energii i coś z nią musi zrobić, dlatego uprawianie sportu to idealne rozwiązanie. Poprzez sport dziecko uczy się zamieniać walkę w zdrową rywalizację, ponieważ trenując w grupie pojawia się element rywalizacji. Przekonajmy ich, że sport dodaje im pewności siebie, gdyż dzięki niemu mogą realizować swoje zainteresowania i potrzeby. Każde dziecko może również znaleźć dla siebie satysfakcjonujące zajęcie, dążyć w nim do perfekcji. Zwycięstwo, dobry wynik, udana rozgrywka to powód do ich dobrego samopoczucia i lepszej samooceny. Sport także w szczególny sposób umacnia więzi między ludźmi. Przede wszystkim łączy pokolenia, pozwala wspólnie się czymś zajmować, daje pretekst do oderwania się od codziennych obowiązków.

sport dzieci

źródło: pixabay.com

Mając na uwadze to, co napisałam powyżej teraz wymienię trzy sporty drużynowe, które mogą uprawiać również dzieci. Piłka siatkowa, czyli siatkówka to sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, a w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero. Na boisku przebywa sześciu zawodników, libero natomiast zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę. Drugim sportem zespołowym jest koszykówka. W tej dyscyplinie sportowej uczestniczą dwie pięcioosobowe drużyny. Drużyny te grają przeciw sobie, próbując zdobyć punkt umieszczając piłkę w koszu. Ostatnim trzecim już sportem drużynowym jaki tu wymienię jest piłka nożna.  W meczach piłkarskich uczestniczą 2 rywalizujące ze sobą drużyny. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Zwycięża drużyna, która uczyni to więcej razy. Co się zaś tyczy drużyny pikarskiej składa się ona z 11 zawodników wśród, których wyróżniamy m.in. bramkarza, obrońców, pomocników i napastników.

Jeśli przedstawimy naszym dzieciom powyższe argumenty i to, w jakie sporty drużynowe mogą grać z innymi dziećmi jestem pewna, że będą go uprawiać i to od małego.