Coraz popularniejszy sport w Polsce – kitesurfing

Z całą pewnością większość z nas uprawia jakiś sport. Postępujemy tak, ponieważ sport to przede wszystkim samo zdrowie. Dzięki niemu nie tylko będziemy mieli szczuplejszą sylwetkę, ale także lepszą kondycję fizyczną i lepsze samopoczucie. Uprawianie sportu to nie tylko wysiłek fizyczny, ale i przyjemność. Mamy naprawdę wiele sportów, które możemy uprawiać do woli, bardziej lub mniej bezpiecznych. Jednym z nich jest coraz popularniejszy w Polsce – kitesurfing. W tym artykule powiem o co w nim chodzi.

kit

A więc na początek należy wspomnieć, że kitesurfing jest sportem wodnym i to niezbyt bezpiecznym. Sport ten to odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu, jednak różniący się znacząco w sposobie prowadzenia deski. Deskę prowadzi się tak jak podczas jazdy na fali, na krawędzi, w windsurfingu natomiast deska prowadzona jest na płasko. Od tego ostatniego różni się także konstrukcją pędnika – zamiast klasycznego żagla używana jest odmiana latawca utrzymywana przez żeglującego kite surfera w znaczącej odległości, na barze przypiętym do trapezu zakładanego przez kite surfera. Kitesurfing uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych, jak i morskich.

Idealnym miejscem w Polsce do uprawiania kitesurfingu. Zwykle nazywa się tak płytkie zatoki, gdzie mocno wieje. Świetna dla początkujących jest więc nasza Zatoka Pucka i Półwysep Helski, gdzie niemal wszędzie głębokość waha się od 1 do 4 metrów. Nasze kitesurferskie eldorado nie stanie się nigdy spotem na skalę światową ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przez większość roku jest tu za zimno na uprawianie kitesurfingu, a nawet latem zdarza się, że przez parę dni słabo wieje.

surfing

źródło: pixabay.com

W skład sprzętu do kitesurfingu wchodzi bar i deska. Bar najczęściej zbudowany jest ze stopów lekkich metali lub węgla. Składa się z czterech lub pięciu linek długości rzędu kilkudziesięciu (ok. 25 – 27) metrów, taśmy Depowera, służącej do regulacji mocy latawca oraz Chicken Loopa, pętli mocującej bar z linkami do trapezu (pasa), który posiada specjalnie profilowany hak umożliwiający podpięcie Chicken Loopa. Wyróżnia się trapezy siedzeniowe, których konstrukcja stanowi niejako siedzisko dla kite surfera oraz trapezy taliowe, które obejmują kite surfera w pasie. Natomiast deska do kitesurfingu ma długość od 1 do 2 metrów i ma niewielką wyporność.

Z tego, co napisałam powyżej jasno wynika, że kitesurfing to ciekawy sport wodny. Dlatego też cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.