Gimnastyka akrobatyczna jako dyscyplina sportowa uprawiana na trampolinie

Słowo trampolina z miejsca kojarzy nam się z zabawką dziecięcą lub meblem ogrodowym. Nie zdajemy sobie  jednak sprawy, że pod tym wyrazem może ukrywać się jeszcze inne jej znaczenie. Otóż trampolina do skakania powinna również kojarzyć nam się z przyrządem fitness lub dyscypliną sportową. Dzieje się tak, ponieważ skoki na trampolinie zaliczane są do dyscypliny sportowej.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Gimnastyka akrobatyczna jako dyscyplina sportowa uprawiana na trampolinie

Gimnastyka akrobatyczna zwana także akrobatyką sportową to dyscyplina sportowa, która polega na wykonywaniu układów ćwiczeń gimnastycznych o dużym stopniu trudności. Dyscyplina ta obejmuje ćwiczenia kobiet i mężczyzn w parach, jak i grupach, a także ćwiczenia indywidualne  właśnie przy wykorzystaniu trampoliny.

Tak więc skoki na trampolinie polegają na wykonywaniu ewolucji w powietrzu po odbiciu się od sprężystej powierzchni – batuty. Sport ten wydaje się prosty, ale w rzeczywistości wymaga dużego skupienia i koordynacji ruchowej. Dyscyplina ta jest ściśle związana z gimnastyką. Zawodnicy, którzy biorą udział w zawodach wykonują dwa układy – jeden obowiązkowy, drugi dowolny. Każdy układ składa się z 10 elementów. Skoki na trampolinie wykonywane są przez kobiety i mężczyzn zarówno w konkurencji indywidualnej, jak i synchronicznej.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Podczas tej konkurencji zawodnicy wykonują układy jednocześnie na dwóch równoległych trampolinach. Mamy sześć klas, w których startują zawodnicy, w zależności od wieku –  pierwszy krok, klasa młodzieżowa, klasa III, klasa II, klasa I oraz klasa mistrzowska. Skoki na trampolinie to dyscyplina olimpijska, która zadebiutowała w 2004 roku na igrzyskach w Sydney. Natomiast w 2004 oraz w 2008 roku gimnastyka na trampolinie została wzięta pod uwagę również, jako dyscyplina olimpijska.

Jak jasno wynika z powyższego skoki na trampolinie, czyli gimnastyka akrobatyczna może być uprawiana także zawodowo. Osoby, która chcą uprawiać taki sport muszą wykazać się dużą koncentracją, skupieniem i sprawnością fizyczną.