Domowe sposoby na zimno
Zimno albo jak kto woli opryszczka to nazwy ogólne dla zakażeń opryszczkowych. Jest to nic innego, jak wykwit, który najczęściej pojawia się w okolicy czerwieni wargowej. Otóż zmiana ta, wywołana jest przez wirus HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Jakie są przyczyny jej powstawania?
Otóż czynnikami, które, mogą ją wywołać, są wysoka albo niska temperatura ciała oraz długa ekspozycja na promienie słoneczne. Ryzyko, pojawienia się opryszczki, występuje także w sytuacji obniżonej odporności lub narażenia na długotrwały stres. Czy są, jakieś domowe sposoby na zimno? Są! Jakie?
1 CEBULA
Otóż cebula działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Takie miejsce, gdzie, wystąpiło zimno wargowe śmiało, możemy okładać plastrami cebuli bądź jej sokiem.
2 CZOSNEK
Czosnek jest znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych, dlatego też potrafi skutecznie pomóc również przy domowym leczeniu opryszczki. Wystarczy tylko i wyłącznie, jak będziemy swędzące i pękające miejsce wokół ust, pocierać plastrem świeżego czosnku. Absolutnie jednak nie, możemy robić z niego okładów na całą noc, gdyż możemy podrażnić skórę.
3 ALOES
Taki miąższ z liści aloesu jest stosowany przez wieki do odkażania ran. Jak się jednak okazuje taki miąższ, może również pomóc w walce z zimnem na ustach. Czemu? Temu, iż wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Bezpośrednio można, przykładać go w miejsce opryszczki. Dodatkowo jeszcze takie chore miejsce można, przecierać również tonikiem aloesowym. Przygotujemy go z wrzącej wody i zmiksowanego liścia kaktusa. Stosujmy go tak często, jak tylko to możliwe.
4 MIÓD
Kto by pomyślał, że miód także świetnie, poradzi sobie w walce z bakteriami i wirusami. Z tego też względu, często wykorzystywany był w medycynie ludowej przy leczeniu infekcji. Takie regularne smarowanie miodem pęcherzyków opryszczki, powinno znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się stanu zapalnego i przynieść ulgę.
5 MELISA I OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO
Melisa to także domowy sposób na opryszczkę, Otóż taki wodny wyciąg, zawiera taniny oraz kwasy fenolowe. Z kolei te związki skutecznie, zwalczają wirusa opryszczki wargowej. Po prostu na takie miejsce infekcji robimy okłady z herbatki z melisy lub smarować olejkiem z melisy. Powinniśmy również, sięgnąć po olejek z drzewa herbacianego, który przyspiesza proces regeneracji skóry i gojenia się ran. Również pomocne mogą okazać się napary z rumianku i szałwii.
6 CYTRYNA
Każdy wie, że cytryna jest powszechnie stosowana w trakcie trwania przeziębień. Jest tak, gdyż zawiera kwasy i witaminę „C”, która łagodzi objawy opryszczki wargowej. Aby, pozbyć się opryszczki, to kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, musimy przykładać plaster do chorych ust.
7 PASTA DO ZĘBÓW
Jeśli chodzi o ten domowy sposób na opryszczkę, to tutaj zdania są podzielone. Dlaczego? Ano dlatego, że zwolennicy tej metody, przekonują, że fluor, który, zawarty jest w paście do zębów, działa toksycznie na opryszczkę. Natomiast przeciwnicy, uważają, iż pod powłoką pasty skóra maceruje się, co powoduje, że wirus rozprzestrzenia się jeszcze bardziej. Z tego też względu zawsze, pamiętajmy, abyśmy przy nakładaniu pasty, zachowali szczególną ostrożność, by nie spowodować martwicy tkanek. Absolutnie, nie nakładajmy jej na noc.
8 OCET
Ma podobne działanie, jak cytryna, choć nie zawiera witaminy „C”. Za to kwas zawarty w occie bardzo skutecznie potrafi, utrudnić namnażanie się wirusów w zainfekowanej ranie. Z octem, trzeba jednak bardzo uważać, aby nie podrażnić delikatnej skóry wokół ust i nadmiernie, nie wysuszyć jej. Dlatego ocet, należy przykładać punktowo, tylko i wyłącznie na chore miejsce, najlepiej owiniętym watką patyczkiem do uszu.
9 SODA OCZYSZCZONA
Otóż sodę oczyszczoną, wykorzystuje się najczęściej do domowego leczenia oparzeń, stanów zapalnych bądź wysypki. Okazuje się także pomocna, kiedy pojawia się zimno na ustach. I tak z sody oczyszczonej albo proszku do pieczenia i wody, robimy papkę i nakładamy ją kilka razy dziennie na miejsce, zaatakowane wirusem opryszczki.
10 ASPIRYNA/POLOPIRYNA
Powszechne badania wykazują, że, zażywanie 125 mg aspiryny codziennie, skraca czas występowania opryszczki wargowej o połowę. Z takiej aspiryny, możemy zrobić papkę, rozgniatając tabletkę i mieszając ją z kilkoma kroplami ciepłej wody. Taką gotową miksturę, nakładamy na chore miejsce.