Domowe sposoby na zimno

Zimno albo jak kto woli opryszczka to nazwy ogólne dla zakażeń opryszczkowych. Jest to nic innego, jak wykwit, który najczęściej pojawia się w okolicy czerwieni wargowej. Otóż zmiana ta, wywołana jest przez wirus HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Jakie są przyczyny jej powstawania?

jak zwalczyć opryszczkę

Obraz silviarita z Pixabay

Otóż czynnikami, które, mogą ją wywołać, są wysoka albo niska temperatura ciała oraz długa ekspozycja na promienie słoneczne. Ryzyko, pojawienia się opryszczki, występuje także w sytuacji obniżonej odporności lub narażenia na długotrwały stres. Czy są, jakieś domowe sposoby na zimno? Są! Jakie?

1 CEBULA
Otóż cebula działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Takie miejsce, gdzie, wystąpiło zimno wargowe śmiało, możemy okładać plastrami cebuli bądź jej sokiem.

2 CZOSNEK
Czosnek jest znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych, dlatego też potrafi skutecznie pomóc również przy domowym leczeniu opryszczki. Wystarczy tylko i wyłącznie, jak będziemy swędzące i pękające miejsce wokół ust, pocierać plastrem świeżego czosnku. Absolutnie jednak nie, możemy robić z niego okładów na całą noc, gdyż możemy podrażnić skórę.

3 ALOES
Taki miąższ z liści aloesu jest stosowany przez wieki do odkażania ran. Jak się jednak okazuje taki miąższ, może również pomóc w walce z zimnem na ustach. Czemu? Temu, iż wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Bezpośrednio można, przykładać go w miejsce opryszczki. Dodatkowo jeszcze takie chore miejsce można, przecierać również tonikiem aloesowym. Przygotujemy go z wrzącej wody i zmiksowanego liścia kaktusa. Stosujmy go tak często, jak tylko to możliwe.

4 MIÓD
Kto by pomyślał, że miód także świetnie, poradzi sobie w walce z bakteriami i wirusami. Z tego też względu, często wykorzystywany był w medycynie ludowej przy leczeniu infekcji. Takie regularne smarowanie miodem pęcherzyków opryszczki, powinno znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się stanu zapalnego i przynieść ulgę.

5 MELISA I OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO
Melisa to także domowy sposób na opryszczkę, Otóż taki wodny wyciąg, zawiera taniny oraz kwasy fenolowe. Z kolei te związki skutecznie, zwalczają wirusa opryszczki wargowej. Po prostu na takie miejsce infekcji robimy okłady z herbatki z melisy lub smarować olejkiem z melisy. Powinniśmy również, sięgnąć po olejek z drzewa herbacianego, który przyspiesza proces regeneracji skóry i gojenia się ran. Również pomocne mogą okazać się napary z rumianku i szałwii.

6 CYTRYNA
Każdy wie, że cytryna jest powszechnie stosowana w trakcie trwania przeziębień. Jest tak, gdyż zawiera kwasy i witaminę „C”, która łagodzi objawy opryszczki wargowej. Aby, pozbyć się opryszczki, to kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, musimy przykładać plaster do chorych ust.

7 PASTA DO ZĘBÓW
Jeśli chodzi o ten domowy sposób na opryszczkę, to tutaj zdania są podzielone. Dlaczego? Ano dlatego, że zwolennicy tej metody, przekonują, że fluor, który, zawarty jest w paście do zębów, działa toksycznie na opryszczkę. Natomiast przeciwnicy, uważają, iż pod powłoką pasty skóra maceruje się, co powoduje, że wirus rozprzestrzenia się jeszcze bardziej. Z tego też względu zawsze, pamiętajmy, abyśmy przy nakładaniu pasty, zachowali szczególną ostrożność, by nie spowodować martwicy tkanek. Absolutnie, nie nakładajmy jej na noc.

8 OCET
Ma podobne działanie, jak cytryna, choć nie zawiera witaminy „C”. Za to kwas zawarty w occie bardzo skutecznie potrafi, utrudnić namnażanie się wirusów w zainfekowanej ranie. Z octem, trzeba jednak bardzo uważać, aby nie podrażnić delikatnej skóry wokół ust i nadmiernie, nie wysuszyć jej. Dlatego ocet, należy przykładać punktowo, tylko i wyłącznie na chore miejsce, najlepiej owiniętym watką patyczkiem do uszu.

9 SODA OCZYSZCZONA
Otóż sodę oczyszczoną, wykorzystuje się najczęściej do domowego leczenia oparzeń, stanów zapalnych bądź wysypki. Okazuje się także pomocna, kiedy pojawia się zimno na ustach. I tak z sody oczyszczonej albo proszku do pieczenia i wody, robimy papkę i nakładamy ją kilka razy dziennie na miejsce, zaatakowane wirusem opryszczki.

10 ASPIRYNA/POLOPIRYNA
Powszechne badania wykazują, że, zażywanie 125 mg aspiryny codziennie, skraca czas występowania opryszczki wargowej o połowę. Z takiej aspiryny, możemy zrobić papkę, rozgniatając tabletkę i mieszając ją z kilkoma kroplami ciepłej wody. Taką gotową miksturę, nakładamy na chore miejsce.