Zmywarka a zdrowie

Często mówimy o zaletach zmywarek, rzadko jednak mówimy o tym, że naczynia ze zmywarki niekoniecznie są dla nas bezpieczne. Niemożliwe jest, aby toksyny z tabletek, które osadzają się na naszych naczyniach, były dokładne zmyte, dzięki tym kilku poradom, zmyjesz chemikalia, jakie osadziły się na twoich naczyniach. Jak więc myć w zmywarce? Co zawierają kostki do zmywarek?

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Co zawierają kostki do zmywarek?

Środki, jakie możemy znaleźć w kostkach do zmywarek, zazwyczaj zawierają fosforany polikarboksylany. Związki te mają za zadanie zmiękczać wodę w zmywarce oraz dokładniej domywać talerze. Fosforany są jednym z głównych chemikaliów, które zanieczyszczają wody na naszej planecie, powodują one rozrost alg innych roślin, to prowadzi do ograniczenia ilości tlenu w wodzie, czy też prowadzi to do śmierci organizmów w wodach. Natomiast polikarboksyleny są wytwarzane z ropy naftowej i nie są biodegradowalne.

Mówiąc o niebezpiecznych substancjach w tabletkach, nie możemy zapomnieć o środkach zapachowym, które są nieprzebadanymi chemikaliami. Powstają one zazwyczaj z odpadów z produkcji ropy naftowej i innych toksyn, które mają właściwości rakotwórcze. Większość środków chemicznych, które używane są w środkach zapachowych, otrzymywane jest z benzenu, który jest jedną z najbardziej raktotwóczych substancji, jakie znamy.

Jak więc myć w zmywarce?

Jednym ze sposobów na bezpieczne mycie w zmywarce jest stworzenie naturalnego proszku do zmywarek. Przepis na niego jest bardzo prosty. Do stworzenia naturalnego proszku potrzebujemy: 2 filiżanki sody oczyszczonej, 2 filiżanki boraksu oraz 1 filiżankę soli kuchennej.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Drugim sposobem jest zakup nietoksycznych tabletek do zmywarek. Tak jak w przypadku zwykłego proszku, czy też tabletek są one skuteczne, jednak nie zawierają szkodliwych substancji i sztucznych aromatów, przez które nasze zmywanie jest niebezpieczne.

Jak dbać o czystość zmywarki?

Samo zmienienie tabletek zmywarek nie pomorze kiedy nie będziemy dbać o czystość naszej zmywarki, warto więc od czasu do czasu sprzątnąć ją dokładnie w środku. Wycierając ścianki zmywarek nie możemy zapomnieć o czyszczeniu filtra, jest to jeden z elementów, który może się w zmywarce zapchać, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia zmywarki. Zazwyczaj taka usterka nie wymaga fachowej naprawy zmywarki, jednak lepiej unikać tego typu awarii.